Badania techniczne pojazdu- o co trzeba zadbać?

skup aut Bydgoszcz

Każdego kierowcę raz do roku sięga obowiązek kontroli i badań technicznych pojazdu. O jakie szczegóły należy wówczas zadbać, ale badanie przebiegło bezproblemowo i szybko? Prawo mówi, że badania techniczne musi przejść każdy pojazd, aby mógł być dopuszczony do ruchu. Pozytywny wynik badania technicznego pozwala na swobodne poruszanie się pojazdem w ruchu publicznym.

Podczas badania technicznego sprawdzane jest wiele elementów pojazdu. Należy pamiętać, że badanie ma na celu przede wszystkim zbadanie bezpieczeństwa kierowcy i innych uczestników ruchu drogowego i określenie, czy badany pojazd spełnia te warunki bezpieczeństwa. Sprawdzane są głównie części zawieszenia, hamulce i właściwości jezdne. Celem jest weryfikacja czy pojazd nadaje się do bezpiecznego użytkowania.

motoryzacja

Badania techniczne, a przegląd okresowy samochodu

Te dwa powyższe pojęcia często są mylone przed kierowców i posiadaczy aut. Przegląd techniczny samochodu mylimy z badaniem technicznym pojazdu. Należy wiedzieć, że jedno pojęcie od drugiego znacznie się różnią. Pamiętać należ, że badanie techniczne jest obowiązkowe i przeprowadzane głównie w stacjach diagnostycznych, przez osobę do tego uprawnioną. To badanie porusza wiele kwestii bezpieczeństwa i tak jak wyżej wspomniano ma na celu sprawdzenie, czy badany pojazd nadaje się do uczestnictwa w publicznym ruchu.

Natomiast przegląd okresowy, który potocznie nazwany jest przeglądem technicznym, to nic innego jak kontrola pod względem stanu technicznego. Warto taką kontrolę wykonać przed kupnem samochodu używanego, lub przed jego sprzedażą, choć oczywiście nie w każdym przypadku jest to wymagane, gdyż wiele miejsc, takie jak skup aut Bydgoszcz, czy w innych miastach nie wymaga przy zakupie samochodu aktualnych badań technicznych, ani nie skupują tylko sprawnych aut. Jednakże kontrola ta ma na celu cykliczną wymianę części eksploatacyjnych pojazdu.

Badanie techniczne pojazdu- jak to wygląda?

Nie każde auto musi od razu mieć przeprowadzone badania techniczne. Nowe auto z salonu na badanie techniczne może jechać dopiero po trzech latach od momentu rejestracji. Dopiero pięcioletnie i starsze, używane samochody powinny mieć badanie techniczne przeprowadzone co rok.

Warto zaznaczyć, że auta, które miały wdrażane zmiany instalacji, np. gazową, lub były sprowadzane zza granicy, a także te po wypadku lub te, których przeznaczeniem jest przewóz niebezpiecznych materiałów sprawdzane są przez Okręgowe Stacje Kontroli Pojazdów. Badanie techniczne zaczyna się przede wszystkim od sprawdzenia nr VIN samochodu oraz jego zgodność z dowodem rejestracyjnym.

Badanie techniczne, również jest określoną procedurą, która musi być wykonana, aby samochód był dopuszczony do ruchu publicznego. Warto przed badaniem zadbać zatem o hamulce, układ kierowniczy, zawieszenie, nadwozie, układ wydechowy oraz stan silnika. Ważne jest również ogumienie oraz oświetlenie. Te elementy na pewno będą sprawdzane podczas badania. Warto nadmienić również, ze sprawdzane będzie również obowiązkowe wyposażenie, takie jak gaśnica i trójkąt ostrzegawczy.

One thought on “Badania techniczne pojazdu- o co trzeba zadbać?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden + 11 =

Jakie dokumenty są potrzebne do sprzedaży auta przez auto skup?
Motoryzacja

Jakie dokumenty są potrzebne do sprzedaży auta przez auto skup?

Sprzedając auto na portalach internetowych należy liczyć się z tym, że nie będzie to banalne zadanie. W trakcie jego realizacji należy m.in. przygotować samochód tak, by spodobał się potencjalnym kupującym a także nastawić się na spotkania z osobami, zainteresowanymi naszą ofertą. Demotywujące mogą być także bezowocne dyskusje i oględziny samochodu. Nic niezwykłego, iż coraz więcej […]

Czytaj
Jak dokonać wyceny swojego samochodu przed sprzedażą w komisie?
Motoryzacja

Jak dokonać wyceny swojego samochodu przed sprzedażą w komisie?

Kupowanie eksploatowanego samochodu nie jest łatwe. Nie zaskakuje zatem fakt, iż auto komisy napawają cię coraz szerszym zainteresowaniem. Na jednym placu czeka już dziesiątki aut, a kupujący zyskuje dostęp do rzetelnej historii któregokolwiek z nich. Warto natomiast wiedzieć, czym kierować się, wyszukując odpowiedni komis aut i na co zwrócić uwagę, kupując używany samochód. Najważniejsze wskazówki […]

Czytaj
odnowienie lakieru samochodowego
Motoryzacja

Czy możesz odnowić lakier samochodowy samodzielnie?

Czytelnik! Prosimy pamiętać, że wszelkie porady oraz porady zawarte na naszej stronie nie zastąpią własnej konsultacji ze ekspertem/lekarzem. Korzystanie z treści zawartych na naszym blogu w praktyce zawsze powinno być konsultowane z profesjonalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawcy naszej strony internetowej nie ponoszą odpowiedzialności za korzystanie z porad opublikowanych na portalu. Tak, można samodzielnie […]

Czytaj