Wizyta u psychologa dziecięcego z przedszkolakiem – kiedy warto udać się po pomoc?

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Okres przedszkolny to czas, w którym w psychice dziecka zachodzi wiele zmian. Najmłodsi dążą do samodzielności, integracji z grupą rówieśników oraz nawiązywania kontaktów społecznych. Zaczyna budować się w nich również wyobrażenie na temat własnego ja. Niestety zdarzają się sytuacje, w których jedna lub kilka ważnych cech rozwojowych zostają zaburzone, a dziecko przejawia trudności w radzeniu sobie z emocjami czy też socjalizacji. Wówczas warto zastanowić się nad wizytą u psychologa dziecięcego. Wyjaśniamy, na czym polega jego praca oraz w jakich sytuacjach zaleca się konsultację ze specjalistą.

Czym zajmuje się psycholog dziecięcy?

Psycholog dziecięcy to osoba posiadająca wykształcenie wyższe, która ukończyła 5-letnie studia psychologiczne i wybrała specjalizację w pracy z dziećmi oraz opiekunami (https://poradnia-harmonia.pl/psycholog-dzieciecy-warszawa/). Należy zaznaczyć, że specjalista angażuje w terapię nie tylko samo dziecko, ale również jego rodziców oraz w razie potrzeby także dalszych krewnych. Ocenia on rozwój pociechy, uwzględniając przy tym funkcjonowanie całej rodziny. Ma to na celu zbadanie postaw rodzicielskich i całościowe podejście do problemu – zarówno z perspektywy najmłodszego, jak i środowiska, w którym dorasta. Warto również pamiętać, że psycholog dziecięcy pracuje nie tylko z dziećmi w wieku przedszkolnym, ale również niemowlęcym, jak i w okresie dorastania (https://poradnia-harmonia.pl/psycholog-warszawa/).

Kiedy warto zgłosić się do psychologa dziecięcego z przedszkolakiem?

Do psychologa dziecięcego warto udać się szczególnie wtedy, gdy zaobserwujemy pewne niepokojące zachowania czy sytuacje. Do najczęstszych należą problemy zdrowotne takie, jak zaburzenia snu, jedzenia, moczenie nocne czy wysypki, których nie były w stanie wyjaśnić badania i konsultacje z lekarzem rodzinnym. Porada specjalisty jest zalecana również wtedy, gdy przedszkolak przejawia kłopoty z nawiązywaniem kontaktów z rówieśnikami, silny lęk separacyjny oraz nadmierne odosobnienie.

Alarmującym zachowaniem są trudności emocjonalne. Mogą się przejawiać zarówno poprzez nadmierną agresję, smutek, frustrację czy nadpobudliwość, a także występować wskutek przykrej lub stresowej sytuacji (zmiany przedszkola, śmierć bliskiego czy problemy w domu), z którą dziecko nie może sobie poradzić. Szczególnie zalecana jest także pomoc w przypadku zaburzeń rozwojowych.

Warto pamiętać, że do psychologa można udać się także wtedy, gdy rodzic pragnie zasięgnąć porady wychowawczej. Wizyta u specjalisty w żadnym przypadku nie świadczy o „porażce” opiekunów! Jeżeli Twoje dziecko przejawia niepokojące objawy, warto pomyśleć o odwiedzeniu gabinetu psychologa dziecięcego – profesjonalnej pomocy, zarówno stacjonarnie w Warszawie, jak i on-line udzielą Ci specjaliści z Poradni Harmonia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwanaście − 7 =

Zdrowie

Cholestone: obniż poziom cholesterolu naturalnie i skutecznie

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie. W dzisiejszych czasach, gdy coraz więcej osób zwraca […]

Czytaj
Zdrowie

Jak odchudzać się w bezpieczny sposób? Wypróbuj kontrolę apetytu!

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie. Odchudzanie jest jednym z najczęstszych celów zdrowotnych wielu […]

Czytaj
Zdrowie

Adaptogenne Dary Chińskich Ziół: Harmonia dla Twojego Organizmu

Odkryj tajemnicze właściwości chińskich ziół, biostymulujące moce preparatów Fohow i przełomową rolę tradycyjnej medycyny chińskiej w dzisiejszym zachodnim świecie zdrowia. Prześledźmy ścieżki wzmocnienia odporności, wsparcia systemu immunologicznego oraz adaptogenów, a także przyjrzyjmy się najważniejszym ziołom w TMC. Potężne Adaptogeny: Chińskie Zioła w Slużbie Harmonii 1. Adaptogenne Mistrzostwo: Chińskie zioła, od wieków uważane za mistrzów adaptacji, […]

Czytaj