Jakie są dostępne rodzaje rynien?

Decydując się na zakup systemu rynnowego, najważniejszym aspektem jest kupno kompletnego zestawu, który będzie kompatybilny ze sobą, a także pasować będzie do wielkości i kształtu połaci. Materiał, z którego został wykonany, jest sprawą drugorzędną, lecz również dość ważną. To, jaki system wybierzemy, powinien być dobrany przez projektanta, który weźmie pod uwagę wszystkie aspekty dachu i konstrukcji budynku. Obecnie na rynku możemy spotkać się z kilkoma materiałami, z których zostały wykonane rynny.

 

Rodzaje rynien

System rynnowy powinien być wykończeniem każdego dachu, niezależnie od tego, czym został pokryty. Większość z nas decyduje się na rynny stalowe lub plastikowe, które minimalnie różnią się od siebie kilkoma detalami. Warto jednak zapoznać się z innymi modelami. 

  • Z PCV – najtańsza opcja na rynku. Materiałem wykorzystanym do produkcji rynien jest utwardzony polichlorek winylu, czyli PCV. Do wyboru mamy bogatą kolorystykę, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Rynny plastikowe są odporne na korozję oraz warunki atmosferyczne. 
  • Z blachy powlekanej – produkowane ze stali ocynkowanej i powlekanej. Dobra odporność na korozję. Posiadają dużą gamę kolorystyczną. Minusem jest rdza, która może wytworzyć się podczas głębokich zarysowań. Uważa się je za najwytrzymalszy materiał na uszkodzenia mechaniczne.
  • Aluminiowe – wytwarzane z odpornej na korozję blachy aluminiowe, malowanej, lakierowanej lub powlekanej tworzywem ochronnym. Dostępne są w różnej kolorystyce.
  • Miedziane – powstają z miedzianej blachy, które są niemalowane, ani niczym powlekane. Są odporne na korozję i bardzo trwałe. Podczas stykania się z blachą stalową, cynkowo-tytanową lub aluminiową, może prowadzić do korozji. Uznawane za produkt luksusowy, ponieważ kosztuje dość sporo. 
  • Cynkowo-tytanowe – droższa opcja rynien i do tego najtrwalsza. Są odporne na korozję, więc im nie grozi. Dostępne są wyłącznie w szaro-grafitowym kolorze.

Szeroka oferta rynien dostępna jest na https://www.bricoman.pl/materialy-budowlane/rynny-systemy-rynnowe/rynny-pcv-80

Wielkość dachu, a rozmiar rynny

Mając już wybrany materiał oraz rodzaj systemy rynnowego, należy wybrać odpowiedni rozmiar rynny do dachu. Warto więc w tej kwestii, porozumieć się z dekarzem lub osobą z firmy budowlanej, która będzie wykonywać zlecenie. To jaki rozmiar wybrać, zależy od kąta nachylenia dachu, który pokazuje nam, jak dużą mamy powierzchnię dachu. 

Jak zamontować rynny?

Montując rynny, często zastanawiamy się, jak gęsto powinny zostać zamontowane haki, aby nasza konstrukcja była stabilna i bezpieczna. Mając rynny 80 rozstaw haków, nie musi być zbyt ciasny, gdyż waga rynny jest niewielka. Wystarczy zamontować haki co 80 cm. Mając jednak rynny o większym rozmiarze, rozstaw haków powinien być coraz to mniejszy, gdyż zwiększa się masa rynny. Zasada więc jest taka, że im cięższa rynna, tym gęściej powinny być zamontowane haki do dachu. Rynny należy montować ze spadkiem około 3 milimetrów na długość 1 metra, dlatego też należy umieścić je ze spadkiem w stronę rury spustowej, aby woda mogła bez problemu spływać z dachu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia + 9 =

Technika grzewcza Bydgoszcz – Poznaj firmę Proterm!
Dom i Ogród

Technika grzewcza Bydgoszcz – Poznaj firmę Proterm!

Firma Proterm to lider w dziedzinie techniki grzewczej w Bydgoszczy, oferująca kompleksowe usługi z zakresu instalacji, serwisu, i montażu systemów grzewczych. Jesteśmy autoryzowanym partnerem renomowanych marek, co gwarantuje naszym klientom najwyższą jakość obsługi i używanych urządzeń. Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat działalności firmy Proterm? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z naszym poniższym wpisem. […]

Czytaj
Styl nowoczesny w urządzaniu mieszkania - charakterystyka
Dom i Ogród

Zobacz nowoczesne wnętrza – urządzanie mieszkania w stylu nowoczesnym

Styl nowoczesny to nieprzemijający hit, który cieszy się ogromną popularnością wśród Polaków. Inwestorzy cenią go za wyjątkową uniwersalność i minimalizm, które zapewniają harmonię wnętrza oraz relaksującą atmosferę dla wszystkich domowników i gości. Nie bez znaczenia jest również funkcjonalność, która oferuje ten styl oraz prostota, która sprawia, że w nowoczesnych wnętrzach odnajduje się praktycznie każdy. Czym […]

Czytaj
Dom i Ogród

Nowoczesny system oświetlenia LED – poznaj produkty MiLight!

Szukasz nowoczesnych rozwiązań oświetleniowych, które pozwolą odmienić wnętrze? Postaw na produkty MiLight! To wyjątkowy system sterowania oświetleniem LED, który daje ogromne możliwości aranżacji przestrzeni. Oferuje wiele możliwości personalizacji i pozwala dowolnie go rozszerzać. Poznaj liczne zalety płynące z wykorzystania nowoczesnego systemu oświetlenia! Co wyróżnia produkty MiLight? MiLight (MiBoxer) to nowoczesny system oświetlenia ambientowego, w którego […]

Czytaj