Warning: Error while sending QUERY packet. PID=18396 in /home/kaaarole/domains/dworekskorzewski.pl/public_html/wp-includes/wp-db.php on line 2056
Badania techniczne pojazdu- o co trzeba zadbać? - DworekSkorzewski
skup aut Bydgoszcz
Motoryzacja

Badania techniczne pojazdu- o co trzeba zadbać?

Każdego kierowcę raz do roku sięga obowiązek kontroli i badań technicznych pojazdu. O jakie szczegóły należy wówczas zadbać, ale badanie przebiegło bezproblemowo i szybko? Prawo mówi, że badania techniczne musi przejść każdy pojazd, aby mógł być dopuszczony do ruchu. Pozytywny wynik badania technicznego pozwala na swobodne poruszanie się pojazdem w ruchu publicznym.

Podczas badania technicznego sprawdzane jest wiele elementów pojazdu. Należy pamiętać, że badanie ma na celu przede wszystkim zbadanie bezpieczeństwa kierowcy i innych uczestników ruchu drogowego i określenie, czy badany pojazd spełnia te warunki bezpieczeństwa. Sprawdzane są głównie części zawieszenia, hamulce i właściwości jezdne. Celem jest weryfikacja czy pojazd nadaje się do bezpiecznego użytkowania.

motoryzacja

Badania techniczne, a przegląd okresowy samochodu

Te dwa powyższe pojęcia często są mylone przed kierowców i posiadaczy aut. Przegląd techniczny samochodu mylimy z badaniem technicznym pojazdu. Należy wiedzieć, że jedno pojęcie od drugiego znacznie się różnią. Pamiętać należ, że badanie techniczne jest obowiązkowe i przeprowadzane głównie w stacjach diagnostycznych, przez osobę do tego uprawnioną. To badanie porusza wiele kwestii bezpieczeństwa i tak jak wyżej wspomniano ma na celu sprawdzenie, czy badany pojazd nadaje się do uczestnictwa w publicznym ruchu.

Natomiast przegląd okresowy, który potocznie nazwany jest przeglądem technicznym, to nic innego jak kontrola pod względem stanu technicznego. Warto taką kontrolę wykonać przed kupnem samochodu używanego, lub przed jego sprzedażą, choć oczywiście nie w każdym przypadku jest to wymagane, gdyż wiele miejsc, takie jak skup aut Bydgoszcz, czy w innych miastach nie wymaga przy zakupie samochodu aktualnych badań technicznych, ani nie skupują tylko sprawnych aut. Jednakże kontrola ta ma na celu cykliczną wymianę części eksploatacyjnych pojazdu.

Badanie techniczne pojazdu- jak to wygląda?

Nie każde auto musi od razu mieć przeprowadzone badania techniczne. Nowe auto z salonu na badanie techniczne może jechać dopiero po trzech latach od momentu rejestracji. Dopiero pięcioletnie i starsze, używane samochody powinny mieć badanie techniczne przeprowadzone co rok.

Warto zaznaczyć, że auta, które miały wdrażane zmiany instalacji, np. gazową, lub były sprowadzane zza granicy, a także te po wypadku lub te, których przeznaczeniem jest przewóz niebezpiecznych materiałów sprawdzane są przez Okręgowe Stacje Kontroli Pojazdów. Badanie techniczne zaczyna się przede wszystkim od sprawdzenia nr VIN samochodu oraz jego zgodność z dowodem rejestracyjnym.

Badanie techniczne, również jest określoną procedurą, która musi być wykonana, aby samochód był dopuszczony do ruchu publicznego. Warto przed badaniem zadbać zatem o hamulce, układ kierowniczy, zawieszenie, nadwozie, układ wydechowy oraz stan silnika. Ważne jest również ogumienie oraz oświetlenie. Te elementy na pewno będą sprawdzane podczas badania. Warto nadmienić również, ze sprawdzane będzie również obowiązkowe wyposażenie, takie jak gaśnica i trójkąt ostrzegawczy.

Author Image
Dawid

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 × 1 =